Jesteśmy sekcją działającą od połowy marca 2010 roku, powstałą w OSP Suchy Bór.

Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 2004.
Na dzień dzisiejszy sekcja szkoli psy do odnajdywania ludzi żywych w terenie otwartym i na gruzowisku. W sekcji są również osoby, które nie posiadają psów a chcą uczestniczyć w działaniach poszukiwawczych. Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza skupia również strażaków-ratowników z innych jednostek OSP województwa opolskiego, którzy to chcą rozwijać się w specjalizacji działań poszukiwawczych.
Szeregi Sekcji uzupełnianie są przez wykwalifikowanych ratowników OSP Suchy Bór zależnie od potrzeb działań lub ćwiczeń (np. działania techniczne)

Od początku założenia Sekcji jesteśmy w kontakcie z JRS OSP Wrocław, którzy pomagają nam w szkoleniu psiaków i to właśnie od tych ratowników uczyliśmy się pierwszych kroków w trudnej działce poszukiwawczej. Jednostka JRS OSP Wrocław jest jednostką biorącą udział w wielu akcjach ratowniczych i mającą duże doświadczenie jako grupa poszukiwawczo – ratownicza. Dzisiaj ściśle współpracujemy również z jednostką OSP JRS Skarbimierz.
Dzisiaj ratownicy Sekcji to ratownicy z wieloletnim doświadczeniem nabytym podczas wielu akcji w różnym terenie. Nasi strażacy uczestniczą rokrocznie w wielu manewrach, szkoleniach, spotkaniach, sympozjach lub konferencjach, na których mają okazję do wymiany doświadczeń z innymi ratownikami w Polsce i Europie.

Jednostka w 2010 otrzymała z Komendy Miejskiej PSP w Opolu VW T4 (SLGRat), który został zaadoptowany na potrzeby działań poszukiwawczych. Volkswagen został wymieniony na Fiata Ducato pozyskanego z ITD. Dzisiaj to główny pojazd Sekcji przygotowany do działań sztabowych i planistycznych w terenie. W 2019 roku jednostka wzbogaciła się o quada ratowniczego.

SPR posiada kombinezony wraz z butami specjalnymi, kaski Petzl, ręczne nawigacje GPS – Garmin, wysokiej klasy komputer przenośny, oświetlenie osobiste, oświetlenie sztabowe, kamerę termowizyjną, zestaw PSP R1 wraz z noszami podbierakowymi oraz wiele sprzętu dodatkowego.

Od połowy 2016 roku wraz Sekcją Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Lipki tworzyliśmy zespół poszukiwawczy w ramach WOO. Na dzień dzisiejszy (grudzień 2019) OSP Suchy Bór jest jedyną JOP stanowiąca skład Zespołu Poszukiwawczego WOO.

Mamy nadzieję, że nasze szeregi rozszerzą się o kolejnych wolontariuszy, dla których ratownictwo jest pasją i chcą poszerzać  swoje horyzonty jednocześnie pomagając innym ludziom.